Texas Speaker Joe Straus announced key house committee assignments today reflecting important leadership changes in this 85th legislative session. Two new select committees were added for this session in addition to 38 standing committees — State and Federal Power and Responsibility, and Texas Ports, Innovation and Infrastructure. Here’s the full committee assignment list:

DEAN, TEXAS HOUSE OF REPRESESENTATIVES

Hon. Tom Craddick

SPEAKER PRO TEMPORE

Hon. Dennis Bonnen

AGRICULTURE & LIVESTOCK

Chair: Rep. Tracy O. King
Vice Chair: Rep. Mary E. González
Members: Rep. Charles “Doc” Anderson
Rep. Dustin Burrows
Rep. John Cyrier
Rep. Matt Rinaldi
Rep. Lynn Stucky

APPROPRIATIONS

Chair: Rep. John Zerwas
Vice Chair: Rep. Oscar Longoria

Members:
Rep. Trent Ashby
Rep. Greg Bonnen
Rep. Giovanni Capriglione
Rep. Scott Cosper
Rep. Sarah Davis
Rep. Jay Dean
Rep. Dawnna Dukes
Rep. Helen Giddings
Rep. Larry Gonzales
Rep. Mary E. González
Rep. Donna Howard
Rep. Linda Koop
Rep. Rick Miller
Rep. Sergio Muñoz, Jr.
Rep. Mary Ann Perez
Rep. Dade Phelan
Rep. John Raney
Rep. Kevin Roberts
Rep. Justin Rodriguez
Rep. Toni Rose
Rep. J. D. Sheffield
Rep. Ron Simmons
Rep. Gary VanDeaver
Rep. Armando Walle
Rep. Gene Wu

BUSINESS & INDUSTRY

Chair: Rep. René Oliveira
Vice Chair: Rep. Hugh Shine

Members:
Rep. Nicole Collier
Rep. Ramon Romero
Rep. Jonathan Stickland
Rep. Jason Villalba
Rep. Paul Workman

CALENDARS

Chair: Rep. Todd Hunter
Vice Chair: Rep. Donna Howard

Members:
Rep. Roberto R. Alonzo
Rep. Trent Ashby
Rep. Byron Cook
Rep. Sarah Davis
Rep. Charlie Geren
Rep. Helen Giddings
Rep. Kyle J. Kacal
Rep. Ken King
Rep. Linda Koop
Rep. Poncho Nevárez
Rep. Chris Paddie
Rep. Dade Phelan
Rep. Toni Rose

CORRECTIONS

Chair: Rep. James White
Vice Chair: Rep. Alma Allen

Members:
Rep. Sarah Davis
Rep. Ramon Romero
Rep. Scott Sanford
Rep. Matt Schaefer
Rep. Tony Tinderholt

COUNTY AFFAIRS

Chair: Rep. Garnet Coleman
Vice Chair: Rep. Drew Springer

Members:
Rep. Kyle Biedermann
Rep. Todd Hunter
Rep. Victoria Neave
Rep. Kevin Roberts
Rep. Jonathan Stickland
Rep. Shawn Thierry
Rep. Tomas Uresti

CRIMINAL JURISPRUDENCE

Chair: Rep. Joe Moody
Vice Chair: Rep. Todd Hunter

Members:
Rep. Terry Canales
Rep. Barbara Gervin-Hawkins
Rep. Cole Hefner
Rep. Mike Lang
Rep. Terry Wilson

CULTURE, REC. & TOURISM

Chair: Rep. John Frullo
Vice Chair: Rep. Wayne Faircloth

Members:
Rep. Dennis Bonnen
Rep. Pat Fallon
Rep. Barbara Gervin-Hawkins
Rep. Matt Krause
Rep. Armando Martinez

DEFENSE & VETERANS AFFAIRS

Chair: Rep. Roland Gutierrez
Vice Chair: Rep. César Blanco

Members:
Rep. Diana Arévalo
Rep. Briscoe Cain
Rep. Dan Flynn
Rep. Stan Lambert
Rep. Terry Wilson

ECONOMIC & SMALL BUSINESS DEV.

Chair: Rep. Angie Chen Button
Vice Chair: Rep. Hubert Vo

Members:
Rep. Ernest Bailes
Rep. Joe Deshotel
Rep. Gina Hinojosa
Rep. Jeff Leach
Rep. Will Metcalf
Rep. Evelina “Lina” Ortega
Rep. Jason Villalba

ELECTIONS

Chair: Rep. Jodie Laubenberg
Vice Chair: Rep. Celia Israel

Members:
Rep. Rodney Anderson
Rep. Pat Fallon
Rep. Lyle Larson
Rep. Ron Reynolds
Rep. Valoree Swanson

ENERGY RESOURCES

Chair: Rep. Drew Darby
Vice Chair: Rep. Charles “Doc” Anderson

Members:
Rep. Greg Bonnen
Rep. Terry Canales
Rep. Travis Clardy
Rep. Tom Craddick
Rep. R. D. “Bobby” Guerra
Rep. Jason Isaac
Rep. Phil King
Rep. Stan Lambert
Rep. Brooks Landgraf
Rep. Leighton Schubert
Rep. Armando Walle

ENVIRONMENTAL REGULATION

Chair: Rep. Joseph Pickett
Vice Chair: Rep. Ed Thompson

Members:
Rep. John Cyrier
Rep. Tony Dale
Rep. Kyle J. Kacal
Rep. Brooks Landgraf
Rep. J. M. Lozano
Rep. Ron Reynolds
Rep. Eddie Rodriguez

GENERAL INVESTIGATING & ETHICS

Chair: Rep. Sarah Davis
Vice Chair: Rep. Joe Moody

Members:
Rep. Giovanni Capriglione
Rep. Poncho Nevárez
Rep. Four Price
Rep. Hugh Shine
Rep. Chris Turner

GVMT TRANSPARENCY & OPERATION

Chair: Rep. Gary Elkins
Vice Chair: Rep. Giovanni Capriglione

Members:
Rep. Larry Gonzales
Rep. Eddie Lucio III
Rep. Matt Shaheen
Rep. Tony Tinderholt
Rep. Tomas Uresti

HIGHER EDUCATION

Chair: Rep. J. M. Lozano
Vice Chair: Rep. John Raney

Members:
Rep. Roberto R. Alonzo
Rep. Carol Alvarado
Rep. Angie Chen Button
Rep. Travis Clardy
Rep. Donna Howard
Rep. Geanie Morrison
Rep. Chris Turner

HOMELAND SECURITY & PUBLIC SAFETY

Chair: Rep. Phil King
Vice Chair: Rep. Poncho Nevárez

Members:
Rep. DeWayne Burns
Rep. Gina Hinojosa
Rep. Justin Holland
Rep. Jarvis D. Johnson
Rep. Will Metcalf
Rep. Matt Schaefer
Rep. John Wray

HOUSE ADMINISTRATION

Chair: Rep. Charlie Geren
Vice Chair: Rep. Gary VanDeaver

Members:
Rep. Diego Bernal
Rep. John Cyrier
Rep. Craig Goldman
Rep. Gina Hinojosa
Rep. Donna Howard
Rep. Tom Oliverson
Rep. John Raney
Rep. Leighton Schubert
Rep. Hubert Vo

HUMAN SERVICES

Chair: Rep. Richard Peña Raymond
Vice Chair: Rep. James Frank

Members:
Rep. Mark Keough
Rep. Stephanie Klick
Rep. Rick Miller
Rep. Ina Minjarez
Rep. Toni Rose
Rep. Valoree Swanson
Rep. Gene Wu

INSURANCE

Chair: Rep. Larry Phillips
Vice Chair: Rep. Sergio Muñoz, Jr.

Members:
Rep. Rodney Anderson
Rep. Lance Gooden
Rep. Tom Oliverson
Rep. Dennis Paul
Rep. Scott Sanford
Rep. Chris Turner
Rep. Hubert Vo

INTERNATIONAL TRADE & INTERGOVERNMENTAL AFFAIRS

Chair: Rep. Rafael Anchia
Vice Chair: Rep. Mark Keough

Members:
Rep. Dawnna Dukes
Rep. Evelina “Lina” Ortega
Rep. Tan Parker
Rep. Matt Shaheen
Rep. James White

INVESTMENTS & FINANCIAL SVCS

Chair: Rep. Tan Parker
Vice Chair: Rep. Phil Stephenson

Members:
Rep. Dustin Burrows
Rep. Jay Dean
Rep. Justin Holland
Rep. Eric Johnson
Rep. Oscar Longoria

JUDICIARY & CIVIL JURISPRUDENCE

Chair: Rep. John T. Smithee
Vice Chair: Rep. Jessica Farrar

Members:
Rep. Roland Gutierrez
Rep. Ana Hernandez
Rep. Jodie Laubenberg
Rep. Andrew S. Murr
Rep. Victoria Neave
Rep. Matt Rinaldi
Rep. Mike Schofield

JUVENILE JUSTICE & FAMILY ISSUES

Chair: Rep. Harold V. Dutton, Jr.
Vice Chair: Rep. Tony Dale

Members:
Rep. Kyle Biedermann
Rep. Briscoe Cain
Rep. Joe Moody
Rep. Mike Schofield
Rep. Shawn Thierry

LAND & RESOURCE MANAGEMENT

Chair: Rep. Abel Herrero
Vice Chair: Rep. Cecil Bell

Members:
Rep. Ernest Bailes
Rep. César Blanco
Rep. Wayne Faircloth
Rep. Matt Krause
Rep. Lynn Stucky

LICENSING & ADMIN. PROCEDURES

Chair: Rep. John Kuempel
Vice Chair: Rep. Ryan Guillen

Members:
Rep. John Frullo
Rep. Charlie Geren
Rep. Craig Goldman
Rep. Ana Hernandez
Rep. Abel Herrero
Rep. Chris Paddie
Rep. Senfronia Thompson

LOCAL & CONSENT CALENDARS

Chair: Rep. Senfronia Thompson
Vice Chair: Rep. Travis Clardy

Members:
Rep. Cindy Burkett
Rep. Giovanni Capriglione
Rep. Nicole Collier
Rep. Jay Dean
Rep. James Frank
Rep. Larry Gonzales
Rep. Brooks Landgraf
Rep. Oscar Longoria
Rep. Ina Minjarez
Rep. Andrew S. Murr
Rep. Ron Simmons

NATURAL RESOURCES

Chair: Rep. Lyle Larson
Vice Chair: Rep. Dade Phelan

Members:
Rep. Trent Ashby
Rep. DeWayne Burns
Rep. James Frank
Rep. Kyle J. Kacal
Rep. Tracy O. King
Rep. Eddie Lucio III
Rep. Poncho Nevárez
Rep. Four Price
Rep. Paul Workman

PENSIONS

Chair: Rep. Dan Flynn
Vice Chair: Rep. Roberto R. Alonzo

Members:
Rep. Rafael Anchia
Rep. Cole Hefner
Rep. Dan Huberty
Rep. Dennis Paul
Rep. Justin Rodriguez

PUBLIC EDUCATION

Chair: Rep. Dan Huberty
Vice Chair: Rep. Diego Bernal

Members:
Rep. Alma Allen
Rep. Dwayne Bohac
Rep. Joe Deshotel
Rep. Harold V. Dutton, Jr.
Rep. Lance Gooden
Rep. Ken King
Rep. Linda Koop
Rep. Morgan Meyer
Rep. Gary VanDeaver

PUBLIC HEALTH

Chair: Rep. Four Price
Vice Chair: Rep. J. D. Sheffield

Members:
Rep. Diana Arévalo
Rep. Cindy Burkett
Rep. Garnet Coleman
Rep. Nicole Collier
Rep. Philip Cortez
Rep. R. D. “Bobby” Guerra
Rep. Stephanie Klick
Rep. Tom Oliverson
Rep. Bill Zedler

REDISTRICTING

Chair: Rep. Cindy Burkett
Vice Chair: Rep. Eric Johnson

Members:
Rep. Drew Darby
Rep. Ana Hernandez
Rep. Armando Martinez
Rep. Will Metcalf
Rep. Tan Parker
Rep. Eddie Rodriguez
Rep. Drew Springer

RULES & RESOLUTIONS

Chair: Rep. Eddie Lucio III
Vice Chair: Rep. Kyle J. Kacal

Members:
Rep. Diana Arévalo
Rep. Ernest Bailes
Rep. DeWayne Burns
Rep. Wayne Faircloth
Rep. Barbara Gervin-Hawkins
Rep. Dennis Paul
Rep. Ramon Romero
Rep. J. D. Sheffield
Rep. John Wray

SPECIAL PURPOSE DISTRICTS

Chair: Rep. Jim Murphy
Vice Chair: Rep. Mary Ann Perez

Members:
Rep. Cecil Bell
Rep. Philip Cortez
Rep. Scott Cosper
Rep. Mike Lang
Rep. Leighton Schubert

STATE & FED. POWER & RESPONSIBILITY

Chair: Rep. Drew Darby
Vice Chair: Rep. Andrew S. Murr

Members:
Rep. Rafael Anchia
Rep. Larry Gonzales
Rep. Eric Johnson
Rep. Ken King
Rep. Chris Paddie
Rep. Senfronia Thompson
Rep. Chris Turner

STATE AFFAIRS

Chair: Rep. Byron Cook
Vice Chair: Rep. Helen Giddings

Members:
Rep. Tom Craddick
Rep. Jessica Farrar
Rep. Charlie Geren
Rep. Ryan Guillen
Rep. Ken King
Rep. John Kuempel
Rep. Morgan Meyer
Rep. René Oliveira
Rep. Chris Paddie
Rep. Eddie Rodriguez
Rep. John T. Smithee

TEXAS PORTS, INNOVATION & INFRASTRUCTURE

Chair: Rep. Joe Deshotel
Vice Chair: Rep. Dennis Paul

Members:
Rep. Wayne Faircloth
Rep. Craig Goldman
Rep. Tracy O. King
Rep. Geanie Morrison
Rep. René Oliveira
Rep. Evelina “Lina” Ortega
Rep. Dade Phelan
Rep. Kevin Roberts
Rep. Justin Rodriguez

TRANSPORTATION

Chair: Rep. Geanie Morrison
Vice Chair: Rep. Armando Martinez

Members:
Rep. Cindy Burkett
Rep. Yvonne Davis
Rep. Craig Goldman
Rep. Celia Israel
Rep. Ina Minjarez
Rep. Larry Phillips
Rep. Joseph Pickett
Rep. Ron Simmons
Rep. Ed Thompson
Rep. Senfronia Thompson
Rep. John Wray

URBAN AFFAIRS

Chair: Rep. Carol Alvarado
Vice Chair: Rep. Jeff Leach

Members:
Rep. Diego Bernal
Rep. Gary Elkins
Rep. Jason Isaac
Rep. Jarvis D. Johnson
Rep. Bill Zedler

WAYS & MEANS

Chair: Rep. Dennis Bonnen
Vice Chair: Rep. Yvonne Davis

Members:
Rep. Dwayne Bohac
Rep. Drew Darby
Rep. Eric Johnson
Rep. Jim Murphy
Rep. Andrew S. Murr
Rep. Richard Peña Raymond
Rep. Hugh Shine
Rep. Drew Springer
Rep. Phil Stephenson